راهنمای کامل پرداخت اینترنتی

براي انجام خريد اينترنتي با كارتهاي بانكي عضو شبكه شتاب فقط ۴ مورد زير لازم است :

۱- شماره کارت (کلیه کارتهای بانکی دارا میباشند و به صورت برجسته روي كارت حك شده است.)

۲- رمز اینترنتی کارت (رمز دوم)

۳- کد سه و يا چهار رقمی CVV2

۴- تاریخ انقضاء

اگر موارد ۲ و ۳ و ۴ بالا را نداريد بايد يكبار به خودپردازهاي (ATM) يكي از شعبِ بانكي كه كارت شما از آن بانك است مراجعه و به صورت زير عمل نمائيد :

۱- کارت خود را در پایانه خودپرداز بانک (ATM) قرار دهید.
۲- رمز کارت خود را وارد نموده و کلید ثبت را فشار دهید.
۳- سپس دکمه مقابل گزینه تغییر رمز را فشار دهید.
۴- گزینه تغییر رمز اینترنتی را انتخاب کنید.
۵- رمز اینترنتی مورد نظر خود را حداقل در ۵ و حداکثر در ۸ رقم وارد نمایید و مجدداً طبق فرمان سیستم رمز را تکرار نمایید.
۶- پس از انجام موفقیت آمیز عملیات، رمز اینترنتی شما فعال شده و پارامتر CVV2 به همراه تاریخ انقضاء آن بر روی رسید دستگاه چاپ شده و تحویل می گردد.
توجه : در اكثر كارتهاي بانكي كد CVV2 به صورت كدي ۳ يا ۴ رقمي در پشت و يا روي كارت و اغلب در بالاي شماره ۱۶ رقمي كارت و يا كنار آن درج شده است و همچنين تاريخ انقضاي كارت نيز اغلب روي كارت درج شده است و نيازي به گرفتن اين دو مورد از خودپردازِ بانك نيست و فقط رمز دوم را بايد از طريق خودپرداز تعيين كنيد.

روش پرداخت اینترنتی

در هنگام پرداخت اينترنتي با باز شدن یک صفحه جدید شما به صفحه بانک دریافت کننده وجه هدایت می شوید که به آن دروازه پرداخت اینترنتی می گویند. در آن صفحه ۴ پارامتر کارت بانکي خودرا که در قسمت قبلی توضیح داده شد، از شما پرسيده مي شود که در عکس زير دیده می شوند.

نکته مهم : (حتی الامکان برای وارد نمودن مشخصات حساب کاربری خود از صفحه کلید مجازی تعبیه شده در وب سایت ها استفاده نمائید)

Payment Gateway

همانطور که در تصویر مشاهده می شود، موارد زیر را می بایستی وارد نمایید:

– شماره کارت

– رمز اینترنتی کارت (رمز دوم کارت)

– کد CVV2

– تاريخ انقضای کارت

– وارد کردن حروف دیده شده در تصویر(برای اطمینان از اینکه فرم توسط انسان پر شده است و نه رباط یا هر برنامه دیگری)

– سپس بر روی گزینه ی پرداخت کلیک نمایید.

– چنانچه برای پرداخت اینترنتی خود از دروازه پرداخت شرکت به پرداخت ملت استفاده نمایید، بعد از کلیک روی دکمه ی پرداخت به شما یک پیغام نشان خواهد داد که صرفا” جهت اطلاع است و کافیست دکمه ی Continue را کلیک نمایید تا مراحل پرداخت کامل شود.

به یاد داشته باشید، کد مرجع بانک / کد ۱۲ رقمی شماره تراکنش را که شرکت به پرداخت ملت بعد از انجام عملیات پرداخت اینترنتی به شما می دهد را نگه دارید تا درصورت نیاز به هر نوع پیگیری از آن استفاده نمایید.

نکته مهم : ممکن است بنا به دلایل فنی پرداخت شما نا موفق باشد. در این صورت چنانچه وجه از حساب بانکی شما کسر گردید نگران نباشید، طی حداکثر ۷۲ ساعت وجه به حساب شما باز خواهد گشت.

در پرداخت هاي آنلاين هميشه وقتي مي خواهيد مرحله پرداخت وجه را از طريق کارت انجام دهيد وارد سايت دومي می شوید که سايت بانک دريافت کننده وجه است. دقت کنيد اکثر سارقان اينترنتي با ساخت صفحات شبيه به صفحات بانکها و آدرس هاي مشابه به آنها از کاربران اینترنتی کلاهبرداري می کنند.