تحقیق و سمینار تفسیر شاهی( آیات الاحکام ) رشته فقه و مبانی حقوق پیام نور


در حال بارگذاری
۲ شهریور ۱۳۹۶
word
130 کیلوبایت
29
۷,۹۰۰ تومان
خرید

چکیده

قران مجید کتابی است که مشتمل بر مصالح جامعه بشری متکفل اصلاح معاش و معادکه در اثر پیروی و تمسک به آن می توان از تاریکی نادانی نجات یافت از این رو است که علمای اسلام از قدیم الایام در راه فهم مطالب قرآن مجید کوشش نموده اند تا کتابهای نفیسی در موضوع تفسیر آیات آن به جامعه بشری و اسلامی عرضه کنند وخصوصا دانشمندان شیعه اهل بیت حضرت رسول اکرم ( ص ) که عمر گرانبهای خودشان را شب و روز در تحقیق و تفحص آن یعنی قرآن مجید صرف و جامع تشیع را به نور حقیقیش مانند آفتاب تابان منور گردانیده اند

تفسیر آیات الاحکام به عنوان شاخه ای از علم تفسیر همزمان با نزول قرآن مورد توجه پیامبر (ص) صحابه و دیگر مفسران قرار گرفت۰ مفسران فریقین نیز هریک بر اساس روش ومبانی مورد پذیرش  خویش به تفسیر آیات الاحکام اهتمام ورزیده اند به گونه ای که کتب متعددی با عناوینی همچون آیات الاحکام و احکام القران تدوین کردند و از طرف دیگر تفاسیر متعددی با رویکرد فقهی توسط ایشان به رشته تحریر درآمده است .

هدف اصلی این پژوهش پس از تبیین جایگاه تفسیر آیات الاحکام و شناخت روش تفسیری و مبانی تفسیر آیات الاحکام درخصوص شناخت تفسیر شاهی وفرق آن با دیگر تفاسیر آیات الاحکام مورد بحث و بررسی قرار گرفته است که از میان تمام تفاسیر موجود تفسیر شاهی مربوط به علامه جلیل القدر السید امیرابوالفتح ابن الامیرمخدوم الحسینی الجرجانی است که پرده آیات نازله در احکام فرعیه را به اضافه اخبار صحاح و آثار مربوطه کشف و تفسیر و ترجمه به فارسی نموده بطوریکه همه دانشمندان بلکه آشنایان بزبان فارسی می توانند از محتویات آن سفره بزرگ بهره مند شوند .

کلید واژگان : آیات الاحکام _ تفسیر _ تفسیر شاهی _ زندگی نامه

خرید
قیمت:۷۹۰۰تومان

مقدمه

آیات الاحکام آیاتی است که به احکام فقهی و تکالیف عملی ارتباط دارد به عبارت دیگر بر آن دسته از آیات قرآن اطلاق می شود که بیانگر احکام عملی اسلام می باشد از آن جا که قرآن کریم پیش از هر کتابی هدایتی تربیتی است و همه آنچه را که در هدایت انسان به سعادت حقیقی و جاودانه موثر است بیان کرده۰ طرح مباحث فقهی در قرآن نیز با همین هدف متناسب است ۰لذا این امر سبب شده تا آیات الاحکام ویژگی هایی متفاوت با کتاب های فقهی – حقوقی داشته باشد که برخی از آن ویژگی ها از این قرار است:

الف: بیان کلی و اشاره ای: اول آنکه معمولا احکام به گونه ای فشرده و در حد اشاره و کلی بیان و به ویژه در احکام معاملات به قاعده های بسیار عام نظیر «أوفوا بالعقود» بسنده شده است.

ب: فلسفه کلی گویی قرآن: یکی از فلسفه های این ویژگی آن است که خصوصیات احکام متناسب با شرایط و احوال گوناگون استنباط شود.

ج: پراکندگی در کل قرآن: دوم آنکه بسیاری از احکام قرآن مانند احکام نماز – حج – جهاد – زکات – ارث – طلاق و غیره اینها به صورت پراکنده در سوره های گوناگون وجدا جدا آمده است.

د: ویژگی دیگر قرآن: این است که قرآن به طور عام احکام را به صورت نصی و غیر قابل تردید بیان کرده بلکه به گونه ای آورده که قابل برداشت های گوناگون است در نتیجه استناد به بسیاری از آیات دچار مشکل و مدلول آن ها ظنی الدلاله شده است.

البته این شیوه بیان موجب سهولت و تنوع در احکام شده و به قرآن جاذبه و لطافت خاصی بخشیده مانند تفسیرهایی که درباره تشریع روزه و وصیت به «کتب» کرده یا در جاهای دیگر فرضنا «خیرٌ» و مانند آن را آورده است اما این شیوه بیان کار مفسر و فقیه را هم دشوار ساخته لازم می شود آنان با دقت و رعایت قواعد و خصوصیات مساله را بررسی کنند.

-ویژگی دیگر قرآن آن است که آیات الاحکام در لا به لای دیگر معارف قرآن مانند مباحث اعتقادی، اخلاقی و تاریخی قرار گرفته و میان آنها ارتباطی قوی ایجاد شده است.

-از دیگر ویژگی های قرآن آن است که بیان احکام در قرآن به شکلی جذاب همراه با ترغیب یا تهدید و انذارات و زبان تشریع متناسب با اهمیت حکم فراز و فرود می یابد.

لحن قرآن در باب وصیت به طور مثال در باب وصیت با بیان نرم و ملایم می گوید سزاوار است پرهیزگاران آن را ترک نکنند و در باب وجوب روزه با لهن تشویقی نتیجه روزه (تقوی) می باشد.گاه لحن قرآن تهدید آمیز و مساله ترک وظیفه با ذکر پیامد های آن بیان می شود. گاه لحن انذار از این هم شدیدتر می شود و مساله اعلام جنگ با خدا و پیامبر مطرح می شود. فواید این شیوه بیان افزون بر فلسفه و نتیجه عملی آن است که مخاطب را به انجام عمل یا ترک فعل حرام سوق می دهد، همچنین جایی که دوران امر میان اهم و مهم و تزاحم میان دو تکلیف باشد موارد مهم تر را نمایان می سازد.

ضرورت تحقیق در آیات الاحکام قرآن کریم نخستین و مهمترین منبع شریعت مقدس بلکه از آن جهت که سنت تبیین کننده و شارح کتاب الهی است نه منبعی در عرض آن تنها مصدر شریعت به شمار می رود. علاوه بر این قرآن میزان سنجش روایات و مشروعیت شرایطی است که در عقد ذکر می شود. یعنی آن بخش از روایات با شرایط عقد که منطبق بر کتاب الهی باشد پذیرفته و هر آنچه مخالف آن باشد مورد عمل قرار نمی گیرد از این رو فقیهان در بحث اجتهاد و قضاء شناخت آیات الاحکام را از شرایط اجتهاد دانسته اند.

و با عنایت به مطالب ذکر شده در بالا تفسیر شاهی که خود اولین تفسیر آیات الاحکام در قرآن مجید می باشد مصداق کامل تمامی مطالب فوق الذکر بوده و مولف با ظرافت خاصی تمام این مطالب را رعایت نموده و آیات موجود در قرآن در خصوص احکام استخراج و آنها را در ابواب خاصی دسته بندی و شرح و تفسیر نموده که در میان تفاسیر موجود از مزیت خاصی برخوردار می باشد و آنها را در کتابی تفسیری در ۲ جلد به نام تفسیر شاهی تدوین نموده و کتابی بی نظیر در تفسیر آیات الاحکام می باشد و خواننده را از تفاسیر سایر آیات الاحکام بی نیاز می کند. در این کتاب کلیه آیات الاحکام مورد بررسی و تفسیر قرار گرفته و به همین سبب حائز اهمیت است و از اول مورد توجه دانشمندان و مفسرین بوده و گوی سبقت را از سایر کتب تفسیری فقهی ربوده و ان را به جامعه علم اهداء نموده است که تمام مطالب تفسیر مورد بحث در فصل ها و بخش های مورد بحث و تفحص قرار گرفته ۰و در خصوص زندگی نامه مولف و شرح حال او در حد توان و وسع توضیح داده ام که در اسنای تحقیق به آنها اشاره شده است.۰ که انشاءاله توانسته باشم حق مطلب را ادا نموده و نکته مبهمی در ان باقی نمانده باشد. انشاء اله.

 

 

    عنوان تحقیق: تفسیر شاهی ( آیات الاحکام )

مناسب برای دانشجویان دانشگاه پیام نور درس سمینار ( تحقیق و تتبع نظری )

 

 

مقدمه
کلیات تحقیق
۱ _ تعریف مساله و بیان آن:
۲ _ اهمیت موضوع:
۳ _ سوال های تحقیقی:
۴ _ فرضیه:
۵ _ اهداف تحقیق:
۶ _ روش تحقیق:
« فصل اول: جایگاه تفسیر شاهی (آیات الاحکام) »
بخش اول: ویژگی های تفسیر فقهی در کتاب تفسیر شاهی
بخش دوم: چگونگی روش تفسیر شاهی و مقایسه آن با تفاسیر دیگر
بخش سوم: ضرورت تحقیق و انگیزه مولف در تدوین تفسیر شاهی
فصل دوم: معرفی تفسیر شاهی
بخش اول: شرح اجمالی تفسیر شاهی
بخش دوم: ساختار تفسیر شاهی
فصل سوم: شرح حال مولف
بخش اول: زندگی نامه و اسلاف مولف
بخش دوم: تعالیف و تصانیف مولف
فصل چهارم : ابواب و آیات
بخش اول: ابواب و آیات جلد اول
بخش دوم : ابواب و آیات جلد دوم
“فصل پنجم”
شرح حال مولف توضیح الایات :
نتیجه :
منابع :

 

خرید
قیمت:۷۹۰۰تومان

تیترها به صورت رنگی و فونتهای یک دست

  راهنمای خرید:
  • لینک دانلود فایل بلافاصله بعد از پرداخت وجه به نمایش در خواهد آمد.
  • همچنین لینک دانلود به ایمیل شما ارسال خواهد شد به همین دلیل ایمیل خود را به دقت وارد نمایید.
  • ممکن است ایمیل ارسالی به پوشه اسپم یا Bulk ایمیل شما ارسال شده باشد.
  • در صورتی که به هر دلیلی موفق به دانلود فایل مورد نظر نشدید با ما تماس بگیرید.