گزارشگری مالی الکترونیکی


در حال بارگذاری
۱۴ اردیبهشت ۱۳۹۶
word
200 کیلوبایت
51
۶,۹۰۰ تومان
خرید

چکیده

در طول چند سال اخیر، استفاده از کامپیوتر و شبکه جهانی اینترنت تقریباً در تمامی جنبه های زندگی ما رسوخ کرده است. اگر روند جهانی استفاده از اینترنت را در کشور های پیشرفته ( و حتی در بسیاری موارد، در کشور خودمان) در نظر بگیریم، می بینیم که همه چیز از برنامه پرواز خطوط هوایی تا رزرو بلیط سینما با چند کلیک ساده امکانپذیر می باشد.

امروزه کامپیوتر و اینترنت در تمامی رشته ها کاربرد فراوان پیدا کرده است. از برگزاری تله کنفرانس های ساده گرفته تا عمل جراحی که بوسیله اینترنت انجام می گیرد؛ با اینترنت فاصله ها برداشته شده و تعبیر «دهکده جهانی» به واقعیت نزدیک تر می شود .

پیشرفت های سریع در رایانه و فناوری اطلاعات، روش های کسب و کار و روش انتشار اطلاعات مالی را متحول کرده است. بسیاری از سازمان ها در حال حاضر در تلاش اند تا اطلاعات مالی را در اینترنت ارائه کنند تا امکان دسترسی کاربران به اطلاعات و همچنین، امکان تبادل مؤثر و به موقع اطلاعات بین تهیه کنندگان و ذی نفعان افزایش یابد .

وب، با استفاده از روش ارتباط برتر دسترسی به اطلاعات را تسهیل نموده است؛ استفاده کنندگان می توانند از طریق وب، اطلاعات دلخواه خود را بدست آورده و جهت تحلیل بیشتر، آن ها را دستکاری نمایند .

امروزه تهیه گزارش های مالی به هنگام، جایگزین گزارش های مالی میان دوره ای شده است، زیرا اطلاعات زیادی وجود دارد که باید بطور پیوسته در اختیار استفاده کنندگان از اطلاعات قرار گیرد. شبکه جهانی اطلاع رسانی وب، امکان ارائه اطلاعاتی را فراهم آورده که با اطلاعات گزارش های سنتی تفاوت دارد. ارتباط برتر داده ها، قابلیت دسترسی به داده ها را تقویت و دسترسی مرحله به مرحله اطلاعات را آسان کرده است. داده های چندین دوره و تحلیل آن ها به صورت آماده و یکجا در اختیار ذینفعان قرار می گیرد و آن ها حتی می توانند برای تحلیل بیشتر، داده ها را دستکاری کنند. افزون بر این، شبکه جهانی اطلاع رسانی سنجش عملکرد غیر مالی و استفاده از نمودار ها را برای تفهیم بهتر امکانپذیر ساخته است.

اینترنت ووب به دلایل متعدد از جمله هزینه پایین و دسترسی گسترده و بین المللی، شیوه ابلاغ وضعیت و عملکرد مالی شرکت ها به ذینفعان را تغییر داده است [۱۲].  شرکت ها با استقرار نظام اطلاعات حسابداری خود بر پایه شبکه گسترده جهانی امکانات و تسهیلات فراوانی را برای استفاده کنندگان گزارش های مالی به ویژه استفاده کنندگان داخلی فراهم می آورند.

سیستم اطلاعات حسابداری شرکت با استفاده از فناوری اطلاعات و جنبه هایی از آن بویژه حسابداری تحت وب، زمینه ای را فراهم می آورد تا سیستم مالی یکپارچه شرکت به صورت مستقیم به اینترنت وصل شده و استفاده کنندگان از اطلاعات حسابداری بدون هیچگونه محدودیت زمانی و مکانی در هر نقطه از جهان بتوانند به وب سایت شرکت مراجعه کرده و هر لحظه صورت های مالی را با آخرین تغییرات بر روی صفحات وب مشاهده نمایند، تجزیه و تحلیل کنند و نیاز به چاپ و توزیع صورت های مالی آن هم فقط در پایان سال مالی بر طرف گردد.

بسیاری از شرکت ها در تلاش هستند که توان نفوذ اطلاعات مالی خود را از طریق وب سایت شرکت و ارائه چنین اطلاعاتی به کارکنان، سرمایه گذاران، و تحلیل گران مالی افزایش دهند. زبان گزارشگری تجاری توسعه پذیر ((XBRL ایجاد شد تا ابزار موثر و کارآمد برای تهیه و تبادل اطلاعات مالی در اینترنت در اختیار کاربران قرار دهد. زبان گزارشگری اطمینان بخشی توسعه پذیر(XARL)که از آن به عنوان انقلاب گزارشگری یاد می شود  نیز طراحی شد تا تأیید کنندگان اطلاعات مالی بتوانند صحت اطلاعات منتشر شده در اینترنت را تأیید کنند و به کاربران و شرکت ها اطمینان دهند که می توانند به چنین اطلاعاتی اتکا کنند.

در این مقاله به گزارشگری مالی الکترونیکی ،مزایا ومعایب آن می پردازیم.

خرید
قیمت۶۹۰۰تومان

فهرست

چکیده

تأثیر فناوری بر گزارشگری مالی

هدفهای گزارشگری مالی

گزارشگری مالی اینترنتی

تاریخچه XBRL

مراحل تکامل پیشرفت گزارشگری مالی

زبان گزارشگری توسعه پذیر XBRL

گزارشگری درایران

چالش های پیش روی XBRL در ایران

XARLامنیت گزارشگری مالی بر مبنای XML

سازمان بین المللی XBRL

حوزه XBRL

اهداف تشکیل حوزه XBRL

طبقه‌بندی حوزه‌ها در سازمان بین‌المللی  XBRL
فرایند گزارشدهی در محیط XBRL

استفاده کنندگان و ذینفعان XBRL

ویژگیهای کلی XBRL

مقایسه ی XBRL، با ابزار مشابه به نام CODAL

مزایای XBRL

معایب XBRL

کلام پایانی

منابع

خرید
قیمت۶۹۰۰تومان

  راهنمای خرید:
  • لینک دانلود فایل بلافاصله بعد از پرداخت وجه به نمایش در خواهد آمد.
  • همچنین لینک دانلود به ایمیل شما ارسال خواهد شد به همین دلیل ایمیل خود را به دقت وارد نمایید.
  • ممکن است ایمیل ارسالی به پوشه اسپم یا Bulk ایمیل شما ارسال شده باشد.
  • در صورتی که به هر دلیلی موفق به دانلود فایل مورد نظر نشدید با ما تماس بگیرید.